Domowy test płodności dla mężczyzn - często zadawane pytania

 

1. Dlaczego należy zachować wstrzemięźliwość na 3-7 dni przed wykonaniem testu badania nasienia?

Odpowiedź: Po wytrysku liczba plemników w najądrzu musi wzrosnąć do normalnego poziomu, co trwa ok. 3 dni. Gdy wstrzemięźliwość zachowana jest dłużej niż 7 dni, gotowe do zapłodnienia plemniki w najądrzu (gdzie są przechowywane) obumierają - nazywane jest to apoptozą. To z kolei może wpłynąć na wynik testu.

2. Dlaczego należy odczekać 15 minut, nim pobierze się spermę z pojemniczka i dlaczego próbka musi być zużyta w przeciągu 12 godzin?

Odpowiedź: Świeża sperma jest gęsta, by w zupełności mogła być upłynniona, należy ją ogrzewać przez 30-60 minut w temperaturze 37 °C. Ok. 30 % pacjentów wykazuje objawy złego upłynnienia nasienia o różnych cechach; sperma upłynnia się dopiero przy temperaturze pokojowej 37 °C. Do wykonania testu użyta może być wyłącznie płynna sperma, gdyż gęsta sperma nie wchłania się w pola testowe. Płatki znajdujące się na dnie pojemniczka zbiorczego wspomagają szybkie upłynnienie spermy w przeciągu 15 minut. Gdy okres magazynowania próbki przekroczy wytyczony czas, sperma nie upłynni się prawidłowo co może wpłynąć na wynik testu.

3. Jak długo trwa, nim sperma i płyn barwiący wsiąkną w otwór testowy?

Odpowiedź: Sperma i płyn barwiący wsiąkają z reguły w przeciągu kilku sekund w membranę pola. Jeśli próbka i płyn nie wsiąkną całkowicie w ciągu 5 minut oznacza to, że sperma nie upłynniła się prawidłowo lub jest zbyt gęsta. W tym przypadku należy powtórzyć badanie nasienia. Przyczyną tego może być, iż enzym zawarty w pojemniczku zbiorczym przestał działać lub użytkownik nieprawidłowo użył pojemniczka.

4. Czy płyny barwiące w zawarte w zestawie są szkodliwe?

Odpowiedź: Płyny barwiące są nieszkodliwe i nietoksyczne, należy je jednak używać wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem.

5. Czy nieprawidłowy wynik oznacza, iż osoba wykonująca test może być niepłodna?

Odpowiedź: Niekoniecznie. Stężenie plemników jest jednym z najważniejszych czynników męskiej płodności, jednakże także inne czynniki mogą być powodem niepłodność u mężczyzn. Przy nieprawidłowym wyniku należy skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć dalszej porady.

6. Czy prawidłowy wynik oznacza, że mogę spłodzić dzieci?

Odpowiedź: Niekoniecznie. Mimo, iż pożądane jest wysokie stężenie plemników i oznacza ono, że tester może spłodzić dzieci, to istnieją jednak inne powody, dla których jajeczko może nie zostać zapłodnione. Gdy partnerka mimo to nie potrafi zajść w ciążę, należy skonsultować się z lekarzem.

7. Co powoduje nieprawidłowe wyniki testu?

Odpowiedź: Tester nie zachował wstrzemięźliwości przez co najmniej 3 dni lub czekał dłużej niż 7 dni. Pobór próbki i przechowywanie nasienia są nietypowe, sperma nie upłynniła się całkowicie, test nie został przeprowadzony zgodnie z instrukcją, odstępy czasu pomiędzy etapami testu są zbyt długie a stężenie spermy zbyt wysokie, przez co materiał nie wchłonął całkowicie w membranę. Są to powody nieprawidłowości testu bądź błędnego wyniku.

Polecane produkty

Domowy test płodności DLA MĘŻCZYZN 2szt.

Domowy test płodności DLA MĘŻCZYZN 2szt.

Zestaw do określenia ilości plemników w nasieniu zawierający dwa oddzielne testy. Zgodny z aktualnymi wartościami referencyjnymi Światowej O...